چهارشنبه, 27 دی 1396

حاضرین در سایت

ما 43 مهمان آنلاین داریم

معرفی سایت از شبکه سوم سیما

انسان شناسی و فرهنگ

منتخبی از مطالب سایت

تصویر
ادگارد مورن
ادگار مورَن (به فرانسوی: Edgar Morin) فیلسوف و جامعه‌شناس... ادامه مطلب...
تصویر
مختصری از آگوست کنت
آگوست کنت ، بنیانگذار جامعه شناسی نوین ... زندگینامه و... ادامه مطلب...
تصویر
مالینوفسکی
درسال 1804میلادی برو نیسلاو کاسپر مالینوفسکی (Bronislaw Kasper ... ادامه مطلب...
تصویر
به بهانه بزرگداشت پروفسور ساروخانی
باقر ساروخانی در سال ۱۳۱۸ ، در قزوین متولد شد. تمام... ادامه مطلب...
تصویر
دكتر اصغر عسگري خانقاه
دکتر اصغر عسگری خانقاه (انسان شناسی زیستی) - دکتر عسگری... ادامه مطلب...
سایت علوم اجتماعی ایران
مروری بر مبانی جامعه شناسی مردم مدار(مایکل براوی) مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

جامعه شناسی مردم مدار گونه ای نوپا از جامعه شناسی است که بر روی کاربردی بودن جامعه شناسی درمیان گروه ها و اقشار مردمی ، دریک بستر طبیعی زندگی اجتماعی تاکید خاصی دارد.مایکل براوی ،اولین کسی بود که درسال 2004 طی 11 تزی که دراین باره ارائه داد از این نوع جامعه شناسی به عنوان بهترین و پرمعناترین جامعه شناسی یاد کرده و خواستارپیگیری آن توسط سایرجامعه شناسان شد. جامعه شناسی مردم مدار این موضوع را یادآور می کند که جامعه شناسی در بدو پیدایش خود در ارتباط نزدیک با جامعه و نیازهای اجتماعی تکوین یافته است و در نتیجه تعاملات انسانی شکل گرفته است.

 
منزلت اجتماعی زن در اسلام (2) مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

با توجه به خطبه فدکیه حضرت، در می یابیم که آن، دائره المعارفی است که فی البداهه بیان شده است. فاطمه زهرا زنی جوان با روحی منکسر و با آن مصیبت هایی که بعد از رحلت پیامبر دیده است؛ در مسجد مدینه خطبه ای با استدلالهای محکم از سی آیه ی قرآن، دقیق و مستند، خواند. از محتوی خطبه پیداست که فاطمه زهرا بر معارف و معانی قرآن و شرایط اجتماعی زمانه خود کاملا آگاه است. او درد جامعه، دین، حرمت انسان، انحراف جامعه از حق و عدالت را دارد. حضور این الگو را، به ویژه در رویارویی با جاهلیت همواره ی تاریخ بشریت، به طور مقایسه ای بهتر می توان شناخت.آنگاه، شناختی کلی از حضرت فاطمه و شاگردانش حضرت زنب و فاطمیان و زینبیان سده های پس از وی، برای دانستنی های بعدی ضرورت می یابد. این گونه می توان تصویر روشن تری از نقش دین و سنت حضرت زهرا در زندگی بشر داشت.

 
چطور انسان برون گرایی باشیم؟ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

مردم دلايل مختلفي براي خودياري دارند: به طور دايم در درون خود به دنبال يافتن پاسخ بودن و مواجه شدن با مسايل مختلف باعث مي شود تا انسان احساس افسردگي و درون گرا بودن داشته باشد؛ باعث مي شود انسان غمگين و بيشتر مواقع ساکت باشد.اما بسياري از انسان ها خودشان هم از اين مساله خوشحال نيستند. دوست دارند اين روند سکوت و هميشه درد کشيدن را در هم بشکنند و زندگي شاد و مملو از انرژي را تجربه کنند. جماعتي از روانشناسان و کارشناس اعتقاد دارند، انسان با از بيرون ديدن خود مي تواند شادي را در لحظه هاي زندگي اش تجربه کند و رابطه اجتماعي بهتري نيز داشته باشد. براي دانستن مزاياي برون گرا بودن ادامه مطلب را مطالعه فرماييد.

 
منزلت اجتماعی زن در اسلام (1) مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

این مقاله به بررسی دیدگاه اسلام درباره ی حضور اجتماعی زنان و حقوق اجتماعی آنان در ابعاد گوناگون ارزشی وعمومی می پردازد. به طور کلی، آنگاه که بحث جنسیت، نژاد، طبقات اجتماعی و فرقه های مختلف در اسلام مطرح می گردد؛ رأی اسلام مبنی بر مساوات و برابری بوده است و تقوی الهی را تنها ملاک برتری زن و مرد و نژادها و اقوام گوناگون دانسته است. مسأله ای که امروزه در جوامع روشنفکر و متجدد چندی است که جنجال برانگیز شده است؛موضوع حضور فعال زنان در عرصه های اجتماعی و علمی مختلف می باشد که هر مکتب و هر دین و آئینی راهکردهایی برای این مسأله پیشنهاد داده اند.اسلام نیز، در این باره، مباحث مفصلی دارد که در این مقاله، سعی شده است با استناد به قرآن کریم و احادیث و روایات و همچنین سخنان بزرگان دین و اسلام پژوهان داخلی و خارجی این احکام به بحث و بررسی گذارده شوند.

 
هر روزتان نوروز ، نوروزتان پیروز مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

روزها و شبها گذشت، گرمی ها و سردی ها گذشت، همه اتفاقات خوب و بد گذشت و این نیز می گذرد. شکر خدا را که ما هستیم و باید در سالی جدید دست در دست هم دهیم تا در رسیدن به اهدافمان موفق بوده و اگر خدا خواست و سال آینده در این زمان از سال نیز بودیم، سربلند باشیم و شکرگذار خداوند بلند مرتبه...

ضمن تبریک سال جدید به نویسندگان و کاربران سایت تخصّصی علوم اجتماعی ایران توجه شما را به مطلبی که چند ماه پیش برای یک ویژه نامه ارسال کرده بودم جلب می نمایم.

 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 10 از 47

جامعه شناسی معرفت و...(دکتر تنهایی)

 

بینش جامعه شناختی" چارلز رایت میلز"

 

 

يورگن هابرماس (نقد در حوزه عمومي)

 

آناتومی جامعه ( دکتر رفیع پور)