یکشنبه, 01 مرداد 1396

حاضرین در سایت

ما 50 مهمان آنلاین داریم

معرفی سایت از شبکه سوم سیما

انسان شناسی و فرهنگ

منتخبی از مطالب سایت

تصویر
مالینوفسکی
درسال 1804میلادی برو نیسلاو کاسپر مالینوفسکی (Bronislaw Kasper ... ادامه مطلب...
تصویر
رونالد اینگلهارت
سایت تخصصی علوم اجتماعی به قلم "محمد رحیمی"به بررسی... ادامه مطلب...
تصویر
فرامرز رفیع پور
کمتر کسی را می توان یافت که دانشجو و یا فارغ التحصیل... ادامه مطلب...
تصویر
گذری بر اندیشه مارکس
کارل مارکس...زندگی و اندیشه هایش... مقاله ارسالی  از علی... ادامه مطلب...
تصویر
آدام اسمیت
در ادامه معرفی اندیشمندان کلاسیک جامعه شناسی اینک... ادامه مطلب...
سایت علوم اجتماعی ایران
در حاشیه تا حاشیه مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

والتر بنیامین در مقاله بنیادیِ «اثر هنری در روزگار بازتولید مکانیکی»، در تبیینِ جایگاهِ هنر در روزگارِ پیشامدرن از اصطلاح «هاله» استفاده می‌کند. مفهوم هاله به طور کل این است که قداستِ هنر ریشه در قداست مناسک دینی و جادوییِ باستانی دارد. در عصر بازتولیدِ مکانیکیِ اثرِ هنری (مثلا از طریقِ عکس گرفتن یا پرینت کردن) اما این هاله از بین رفته است. در همین راستا، بنیامین درباره مدیومِ فیلم می‌نویسد که «فیلم سبب می‌شود ارزشِ مناسک به پس‌زمینه برود، نه فقط از این جهت که به عموم، جایگاهِ منتقد می‌دهد، بلکه همچنین با روشن کردنِ این واقعیت که در سینما توجه به چنین جایگاهی بسیار مهم است».

 
نگاهی به مفهوم سر زندگی در معماری معاصر ایران مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

جامعه شهری امروز ايران به سبب سلطه بی قيد و شرط اتومبيل تا حدود زيادی فاقد  کانونهای فرهنگی اجتماعی است و در بيشتر ساعات شبانه روز ميادين ، خيابانها ، کوچه ها ،.. مملو از حرکت مداوم اتومبيل هاست و در نتيجه انواع آلودگي های زيست محيطی ، صوتی ، بصری را به دنبال خود آورده است و در نتيجه فضاهايی بی روح و مرده و ناامن را پديد آورده است که شهروندان را دچار مشکلاتی از جمله گسيختگی در روابط اجتماعی ، نداشتن حس تعلق به محيط ، اضمحلال خاطرات جمعی ، سردی و دلمردگی در رفتارها و روابط اجتماعی کرده است .

 
خلاصه ی مقاله ی ارسالی کنفرانس بین المللی رسانه ها و جنبش های اجتماعی جدید-سپتامبر 2014 مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

امروزه بسیاری بر این باورند که جهان در دست کسی است که رسانه ها را در اختیار دارد.نقش عمده رسانه ها و شبکه های اجتماعی جدید در میزان مشارکت اجتماعی و حضور افراد در عرصه های مختلف،باعث شده که اهمیت این رسانه ها دو چندان شده و به موضوعی حائز اهمیت بدل گردد.گسترش نفوذ اینترنت و رشد چشمگیر حضور و استفاده از شبکه های اجتماعی جدید به خصوص فیس بوک،شرایطی را فراهم کرده است تا متفکران،از شکل گیری روند جدید در نقش آفرینی مشارکت اجتماعی و حضور افراد در جنبش های مختلف (اجتماعی-سیاسی-فرهنگی-زیست محیطی و ...)سخن به میان آورند...

 
شبکه های اجتماعی مجازی و کنشگری زیست محیطی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

امروزه رسانه های جدید و به خصوص نسل جدید این رسانه ها، یعنی شبکه های اجتماعی مجازی فرصت ها و چالش های جدیدی را در جوامع مختلف به وجود آورده است. در این بین ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و ظهور و نفوذ این شبکه ها در ابعاد و جنبه های مختلف، ایرانی ها را نیز بی نصیب نگذاشته است. در همین راستا، یکی از عرصه های مهم و متأثر از این شبکه ها، به طور خاص فیس بوک، عرصه ی جنبش های اجتماعی جدید و به طور ویژه کنشگری های زیست محیطی مرتبط با آن هاست. در همین خصوص، ظهور و گسترش رسانه ها و شبکه های اجتماعی جدید در بسیاری از جوامع امکان شکل گیری و انجام کنشگری های اجتماعی و زیست محیطی را نیز افزایش داده است.

 
علل عقب ماندگی و توسعه نیافتگی استان اردبیل و شهرستان کوثر مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

توسعه نیافتگی وعقب ماندگی ، یعنی عدم وجود توسعه و رفاه و فن آوری و فقدان زمینه های آن در یک جامعه و باز ماندن از تحول و پیشرفتهای باشتاب در جهانی که از لحاظ اقتصاد و رفاه اجتماعی و برخورداری از فرهنگ مطلوب به سرعت در حرکت است. یا می توانیم بگوییم توسعه نیافتگی حالت یا وضع توسعه اقتصادی در یک ناحیه یا کشور است که وسایل ضروری برای رشد اولیه را ندارد ونسبت بالایی از منابع آن باید به کارهای کشاورزی تخصیص یابد. مساله اساسی در این مرحله ازتوسعه اقتصادی این است که حد بالایی از سطح قابل دست یابی به مقدار تولید سرانه وجود ندارد.این محدودیت از این واقعیت برخاسته است که امکانات بالقوه ناشی از علم جدید ومنابع ، اساسا یا موجود نیستند و یا با قاعده و نظم به کار نمی افتند.

 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 4 از 46

جامعه شناسی معرفت و...(دکتر تنهایی)

 

بینش جامعه شناختی" چارلز رایت میلز"

 

 

يورگن هابرماس (نقد در حوزه عمومي)

 

آناتومی جامعه ( دکتر رفیع پور)